:: Żółta kartka dla rządu PiS

19.05.2016

Żółta kartka dla rządu PiS

Komisja Europejska po raz kolejny zajęła stanowisko ws. kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Na środowym posiedzeniu przewodniczący KE Frans Timmermans poinformował, że wystąpił do premier Beaty Szydło, aby do 23 maja poinformowała Komisję o działaniach dających znaczący postęp w tej sprawie.


Wyjście z tej sytuacji jest proste: opublikowanie wyroków i zaprzysiężenie prawidłowo wybranych sędziów TK – podkreśliła w TVNBiŚ posłanka Maria Małgorzata Janyska.


Do rządu Prawa i Sprawiedliwości wiele razy kierowano wnioski i opinie w tej kwestii -  m.in podczas formalnych jak i nieformalnych rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej. Mamy poważną sytuację zagrożenia rozwoju gospodarczego, a także poszanowania praw i wolności obywateli naszego kraju skoro nie można sprawdzić , czy dana ustawa jest zgodna z konstytucją, czy zapewnia obywatelom  tzw. prawa podstawowe - m.in.  poszanowanie wolności, sprawiedliwości, prawa do sądu. Przypomnę choćby ustawę o ustroju rolnym i zakazie sprzedaży ziemi, gdzie własność  gruntów rolnych jest teraz traktowana zupełnie inaczej niż własność jakakolwiek inna. Nie można ograniczać prawa własności! Sytuacja wokół Trybunału dotyka niestety bezpośrednio  ludzi – zaznaczyła parlamentarzystka.


Na pytanie co w takim razie zrobić w tak krótkim czasie posłanka odpowiedziała: czym prędzej opublikować wyrok TK i zaprzysiąc sędziów. Prezydent Duda jest przyzwyczajony odbierać przysięgi w nocy, a do poniedziałku jest jeszcze ich  kilka.

Spór o Trybunał Konstytucyjny jest powodem zastosowania przez Komisję Europejską tzw. ram prawnych, których narzędziem jest system wczesnego ostrzegania w przypadku , gdy w danym państwie członkowskim UE istnieje zagrożenie dla systemowego porządku prawnego. Proces taki składa się z trzech etapów1:


1.  Ocena Komisji: Komisja będzie gromadzić i analizować wszelkie istotne informacje oraz oceni, czy istnieją wyraźne przesłanki wskazujące na systemowe zagrożenie dla państwa prawnego. Jeżeli w wyniku takiej oceny Komisja uzna, że rzeczywiście istnieje systemowe zagrożenie, rozpocznie dialog z danym państwem członkowskim, wysyłając do niego odpowiednio uzasadnioną opinię na temat państwa prawnego”, która będzie ostrzeżeniem dla państwa członkowskiego. Państwo członkowskie będzie miało możliwość przedstawienia swoich uwag.
2.  Zalecenie Komisji: Na drugim etapie, o ile sprawa nadal nie została rozwiązana w sposób zadowalający, Komisja opublikuje „zalecenie w sprawie państwa prawnego” skierowane do danego państwa członkowskiego. Będzie w nim zalecać, aby państwo członkowskie rozwiązało zidentyfikowane problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało Komisję o działaniach podjętych w tym celu. Komisja opublikuje swoje zalecenia.
3.  Działania podjęte w następstwie zalecenia Komisji: Na trzecim etapie Komisja będzie monitorować działania podjęte przez dane państwo członkowskie w odpowiedzi na jej zalecenia. W przypadku braku zadowalających działań następczych w wyznaczonym terminie Komisja może skorzystać z jednego z mechanizmów określonych w art. 7 TUE.

 

M.Chwarścianek-Bednarek

 

 

1. Źródło: www.ec.europa.eu

:: Komentarze

:: facebook