:: Spotkania, rozmowy, propozycje - program

15.07.2019

Spotkania, rozmowy, propozycje - program

W minionym tygodniu prezentowaliśmy, podczas Forum Programowego w Warszawie, nasze propozycje programowe - na ponad pięćdziesięciu  panelach, z udziałem setek panelistów - ekspertów, widzów - uczestników dyskusji panelowych. Prowadziłam jeden z nich „Gospodarka - proste prawo gospodarcze. Koniec z nadprodukcją prawa.”

 

To było podsumowanie  naszej pracy we wszystkich latach mijającej kadencji, setek spotkań i rozmów  w terenie, pracy z ekspertami, samorządami. Szczegóły będziemy systematycznie przedstawiać, a teraz, na początek, kilka haseł w poszczególnych obszarach. 

 

Kluczowy jest powrót na demokratyczną ścieżkę funkcjonowania państwa. Jednym zbiorem ustaw trzeba usunąć cały śmietnik bezprawia, wszystko co niekonstytucyjne, co łamie wolność i co niepraworządne. Prawo musi być jasne, równe dla wszystkich, gwarantujące niezależność sądów, równość i bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Nie może być politycznych prokuratorów, którzy ścigają ze wskazania władzy.

 

Ludzie muszą mieć większy wpływ na władzę. Każdą! Chcemy, żeby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny. Musi być też absolutną jawność decyzji kadrowych i finansowych państwa. Więcej władzy i pieniędzy trzeba skierować do samorządów, by uniezależnić jak najwięcej obszarów od politycznych zapędów i manipulacji władzy centralnej.  

 

Prawa kobiet muszą stać się̨ oczywistością̨ i codziennością̨, do której nie trzeba nikogo przekonywać. 

Państwo nie może ludziom narzucać jak mają żyć, dlatego czas na wprowadzenie instytucji związków partnerskich. Na wszystkich spotkaniach, rozmowach w najmniejszych miejscowościach, wioskach, ludzie na to wskazywali. Jeśli jest to niezgodne z czyimś światopoglądem, religią, to po prostu z tego nie skorzysta. Wielu ludzi  żyło, żyje i będzie żyło, czy się to komuś podoba, czy nie, faktycznie w takich związkach i potrzebują zabezpieczenia swoich praw majątkowych, osobistych, powinni mieć dostęp do informacji o najbliższej osobie, w szpitalu o stanie jej zdrowia, a także po niej dziedziczyć. 

 

Kluczowa dla Polek i Polaków i oczekiwana zmiana to wyższe pensje. Państwo musi  wreszcie zacząć szanować człowieka, który pracuje. To jest właśnie ten moment, w którym powinny urosnąć pensje. Dorabiają̨ się̨ partyjni działacze, pompują̨ pieniądze ze spółek, tworzy się specjalnie dla nich nowe, kosztowne stanowiska, a wypłata uczciwego człowieka nie rośnie. Mamy pomysł na to, by ci, którzy zarabiają̨ mniej niż̇ 4,5 tys. zł brutto, dostali dodatkowo premię za aktywność . To inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi. Dodatkowo będzie dla nich specjalny pakiet startowy przy rozpoczęciu aktywności zawodowej.

 

Zdrowie, to temat super ważny dla wszystkich, na naszych oczach służba zdrowia się̨ sypie i ludzie zwyczajnie zaczynają̨ się̨ bać. Mamy gotowy projekt Europejskiej Ochrony Zdrowia, a w nim m.in. skrócenie  oczekiwania do specjalisty do 21 dni, a na SORze do 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być już̇ po badaniach, diagnozie i decyzji lekarskiej.

 

Kolejny wielki problem, który został w tej kadencji bardzo zaniedbany, to leczenie raka. Program walki z rakiem musi być prowadzony według europejskich standardów, tak by w ciągu kilku  lat wyleczalność raka w Polsce doszła do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej. I będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju, każdej grupy społecznej. Rak na wsi niczym nie różni się̨ od raka w mieście! Profilaktyka musi się stać faktem - każdemu kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny, obejmujący wszystkie konieczne badania, powtarzany co pięć lat. Wczesna diagnoza to powodzeniu leczenia i mniejsze koszty. 

 

Kobieta w ciąży i z dzieckiem musi mieć dobrą opiekę - pełną dostępność badań prenatalnych, opiekę okołoporodową na najwyższym europejskim poziomie, w tym oczywiście bezwarunkową możliwość znieczulenia przy porodzie. Służba zdrowia potrzebuje więcej pieniędzy i dobrej organizacji, a mniej ideologii. Kobieta, która trafia do szpitala ma się̨ przede wszystkim czuć bezpiecznie, a nie wysłuchiwać nad swoim łóżkiem kłótni światopoglądowych.

 

Będzie też pakiet dla osób z niepełnosprawnościami. Trzeba prawdziwej, a nie incydentalnej solidarności.  Turnus rehabilitacyjny przynajmniej raz w roku, dostępność do niego bez różnicy na region i status materialny, leki i wyroby medyczne za darmo - muszą być standardem.

 

Mamy bardzo dobrze przygotowany i skonsultowany, szeroki program dla seniorów. Trzynasta emerytura wg. naszej propozycji, to stałe świadczenie, a nie jednorazowa wyborcza kiełbasa, do tego emerytura bez podatku . Centra rehabilitacji, domy dziennego pobytu, muszą być w większej ilości i w zasięgu ręki. Również domy opieki, ale one winny być ostatecznością. Chcemy przede wszystkim pomagać ludziom starszym w codziennym życiu tam gdzie mieszkają. 

 

Na całą Polskę trzeba przenieść program dla seniora, który w Poznaniu wprowadził prezydent Jacek Jaśkowiak. Proste sprawy: darmowa pomoc przy drobnych domowych naprawach, darmowa taksówka do przychodni, mycie okien, czy zabiegi kosmetyczne - całe mnóstwo potrzeb, które wydają̨ się̨ niewielkie, ale stanowią̨ o tym jak ludzie żyją, może być zaspokajanych ze wsparciem publicznym. 

Edukacja. Niestety dziś́ szkoła kojarzy się z koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę̨ min. Zalewskiej. To straszne zamieszanie, które trzeba posprzątać i uspokoić sytuację. Zrobimy to razem z samorządami i nauczycielami - z większą autonomią lokalną i większymi zarobkami nauczycieli. 

 

Wspomnieć jeszcze trzeba o czystym powietrzu i wodzie, gdyż jeśli nie dokonamy tu radykalnej zmiany, kolejne pokolenia dzieci nie zobaczą̨ już świata jaki my znaliśmy.  Musimy też Polskę̨ posprzątać. My już po prostu giniemy pod śmieciami. Należy natychmiast wydać absolutny zakaz sprowadzania śmieci do Polski i ograniczyć zużycie plastiku.

 

Jest też pakiet dla przedsiębiorców i gospodarki, a w nim część mojej pracy - recepta na likwidację największej wskazywanej przez środowisko  bariery decyzji inwestycyjnych, tj. złego i źle stanowionego prawa gospodarczego. 

 

Te i inne punkty programowe będziemy przedstawiać w szczegółach i nadal słuchać Waszych uwag i propozycji. 


Maria Janyska

Posłanka na Sejm RP


:: Komentarze

:: facebook