:: Obywatel senior

21.09.2013

Kultura japońska jest zupełnie inna od naszej. Mentalność również. Jednak poszanowanie osób starszych oraz ich należyta, wysoka pozycja społeczna są warte naśladowania.

 
W trzeci poniedziałek września Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Starszych. Założeniem tego dnia jest, by oddać cześć i okazać miłość starszym ludziom, którzy przez długie lata poświęcali swój czas społeczeństwu oraz aby uszanować ich wiek. My świętujemy co prawda Dzień Babci i Dziadka, ale ma to jednak nieco inny wydźwięk, a nie każda starsza osoba jest Babcią lub Dziadkiem. Nasze społeczeństwo, mimo, że nie jesteśmy tak długowieczni jak Japończycy, podobnie starzeje się w błyskawicznym tempie. Jednak temat starości w naszej debacie publicznej, lokalnej i globalnej, gości zbyt rzadko , a słowa piosenki z Kabaretu Starszych Panów "Wesołe jest życie staruszka" też nie są znajdują powszechnego potwierdzenia w przestrzeni publicznej.
 
W ostatnich latach widać jednak zmiany, na coraz szerszą skalę prowadzona jest polityka senioralna. Organizacje rządowe i pozarządowe wspierają osoby starsze, jednak to na wykluczenie społeczne, jako na wynik stanu społecznej świadomości najczęściej wskazują badacze. Temat starości powinien być, podobnie jak kwestie związane z młodością czy rodzicielstwem, stale obecny i powszechnie akceptowany. By tak się stało, nie wystarczą działania instytucjonalne, ale potrzebne jest należyte wspieranie także działań oddolnych, m.in. takich jak formowanie się Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W Czarnkowie Stowarzyszenie UTW działa już rok, jest aktywne i cieszy się coraz większą popularnością. Podobnie w innych miastach Północnej Wielkopolski, a w minionym tygodniu miałam przyjemność wziąć udział w Inauguracji UTW w Trzciance, którego powstanie i organizację wspierałam w praktyce. Z przyjemnością podjęłam się wygłoszenia wykładu inauguracyjnego, skierowanego do 150 (!) zapisanych już słuchaczy, a później wręczyłam studenckie indeksy. Wielkie brawa i wyrazy uznania dla Inicjatorów i Organizatorów za taki efekt społeczny!
 
Warto wspomnieć, że od 16 sierpnia 2012 r. przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej działa Departament Polityki Senioralnej, który odpowiada za tworzenie i rozwój kierunków działań skierowanych do seniorów, warunków dla poprawy systemu wsparcia seniorów, realizację zadań w obszarze aktywnego starzenia się i innych form współpracy wewnątrz- i międzypokoleniowej z udziałem seniorów oraz monitorowanie wdrażanych rozwiązań. Priorytetem Departamentu jest przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu ze względu na wiek. Seniorzy chcą żyć aktywnie i rozwijać swoje zainteresowania! Stąd m.in. program ASOS (Aktywizacji Społecznej Osób Starszych), który wychodzi naprzeciw starszym pokoleniom i wspiera akcje, które integrują seniorów i poprawiają jakość ich życia. Jest szansą dla osób starszych i tych, którzy mają pomysły na organizację im wolnego czasu. Program zakłada dofinansowanie najlepszych ofert nadesłanych w konkursie przez organizacje pozarządowe. Z dotacji w pierwszej edycji programu realizowanej do czerwca 2013 r. wziął udział m.in. Czarnkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, a w drugiej uznanie     i dofinansowanie uzyskał nowo utworzony UTW w Trzciance.
 
Uniwersytety trzeciego wieku, kursy komputerowe, zajęcia sportowe, organizacja warsztatów i miejsc spotkań dla seniorów, integracja międzypokoleniowa – to tylko kilka przykładów na wsparcie środowiska seniorów. Systematycznie w takie działania wpisują się także regulacje wypracowywane w drodze konsultacji i prac komisji sejmowych. Niedawną zmianą jest np. nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym w zakresie dotyczącym zasad powoływania gminnych rad seniorów, która ma zwiększyć udział osób starszych (organizacji seniorskich) w procesach decyzyjnych bezpośrednio ich dotyczących w środowisku lokalnym, natomiast Rząd przyjął dokument strategiczny MEN „Perspektywa uczenia się przez całe życie” zakładający wspomaganie dostępu do edukacji na każdym etapie życia, szczególnie po 50 roku życia.
 
Logika w tej kwestii jest prosta: im aktywniejszy jest człowiek w różnych dziedzinach życia, tym jest zdrowszy. A jeżeli jest zdrowszy, może sprawnie działać w zakresie swych zainteresowań, pasji i kręgu zawodowego i wzbogacać swym doświadczeniem najbliższe otoczenie. Społeczeństwo tym samym zyskuje eksperta – zdrowego i aktywnego. Polityka senioralna jest więc inwestycją. Inwestycją w mądre, bogate i różnorodne społeczeństwo. Rzecznik Praw Obywatelskich w temacie osób starszych apelowała: Każdy z nas może coś zrobić, zadać sobie pytanie czy w swoim myśleniu nie zachowuję się idiotycznie, lekceważąco, z wyższością. Wystarczy pomyśleć, że każdy z nas, przy odrobinie szczęścia, będzie kiedyś seniorem. I każdy zapewne chciałby nazwać ten okres w swoim życiu „złotą jesienią”. Tego  Państwu i sobie życzę.
 
Temat starzenia się naszego społeczeństwa jest bardzo obszerny, a kwestii z nim powiązanych zbyt wiele, by każdą tu poruszyć. Jedno jest pewne – należy działać! Dlatego wraz z Czarnkowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku serdecznie zapraszamy już 28 września br. o godz. 12 (Park Miejski im. St. Staszica przy Amfiteatrze) do udziału w II Ogólnopolskim a I w Czarnkowie Marszu Seniora pod Honorowym Patronatem Minister Sportu i Turystyki Joanny Mucha.
 
Zachęcam do wzięcia udziału w tym ciekawym wydarzeniu aktywnych piechurów, miłośników nordic walking i okazjonalnych spacerowiczów. Przemaszerujemy leśną trasę Czarnków – Śmieszkowo. Podkreślmy wspólnie ważną rolę społeczną Seniorów - aktywnych, bogatych w wiedzę i doświadczenie! Zintegrujmy środowisko 50 plus, byśmy także wewnątrz swojego pokolenia nie czuli się samotni. Zamanifestujmy, że najważniejsze bez względu na wiek, jest to aby mieć w życiu pasje, ciekawe zajęcia, które dają radość, a także pozwalają jak najdłużej zachować zdrowie, dobrą formę i samodzielność.
 
Gorąco zachęcam Państwa do udziału w tym wydarzeniu. Na zaproszenie do zorganizowania "Marszu Seniora" odpowiedziały z wielką chęcią również inne miejscowości. Marsze odbędą się w dniach od 28 września do 1 października w Pile, Trzciance, Lubaszu, Złotowie, Chodzieży, Wągrowcu.
 
Cieszmy się aktywnie z Międzynarodowego Dnia Seniora, który obchodzony jest 1 października.
Wszelkie informacje dostępne są na mojej stronie internetowej www.mjanyska.pl;
 
Maria Małgorzata Janyska
Posłanka na sejm RP

:: Komentarze

:: facebook